Agama vousatá (Pogona Vitticeps)
Pogona vitticeps
je velmi oblíbená a bezesporu nejrozšířenější australská agama chovaná v teráriích pocházejí z Austrálie. Vpřírodě obývá především savany, polopouště, pouště s porosty trav, kamenité pláně a blahovičníkové lesy.
Dorůstá 40 – 60 cm a jejich zbarvení je většinou pískové. Agamy vousaté dosahují pohlavní dospělosti zhruba ve dvou letech, ale není vhodné je pářit častěji než 1 – 2 do roka.
Terárium zařizujeme jako pouštní. Rozměry terária potřebné pro zdárný chov jedince jsou alespoň 85 x 50 x 55 cm (DxHxV) a pro pár nebo skupinu 1,2 stačí terárium rozměrů 120 x 55 x 55cm. Pokud však máme zájem o chov více než-li 3 kusů, což může být například skupinka 1,3 nebo 2,3-4 musíme zařídit terárium o rozměrech asi 180 x 60 x 60 cm a více.
Jako substrát je vhodné použití písku ve vrstvě 5 cm (vhodný Exo-terra). Substrát byl měl být propraný, aby byl zbaven nečistot a prachu, který má špatný vliv na oči a dýchání. Zařízení terária tvoří miska s vodou, dekorační kameny, kousky kůry, silná větev nebo vyvýšená police, případně kořeny. Teplota v teráriu by se měla pohybovat kolem 30 °C. Pod zdrojem tepla i 40 - 50 °C.
Agamy není potřeba zimovat, ale pro úspěšné páření je to vhodné. Na podzim snižujeme délku svícení až na cca.7 hodin a teploty v teráriu k 17 stupňům. Agamy budou přijímat méně potravy a budou línější. Zimní klid by měl být dlouhý cca. 8 týdnů. Po této době začneme znovu zvyšovat postupně teploty v teráriu. Nezimujte viditelně slabé jedince, nebo jedince poškozené. I po dobu zimního odpočinku jsou agamy aktivní, proto je potřeba aby měly stále k dispozici čerstvou vodu a případně rostlinnou stravu.
Samci agam vousatých jsou mohutnější s mohutnější hlavou a mají zesílený kořen ocasu , ovšem rozpoznání pohlaví je velice problematické a vyžaduje praxi.
Při páření se samec obvikle začne předvádět a kývat na samice hlavou a přitom mu zčernají vousy.Většinou se samec samici zakousne do kůže za krkem, při tom jí kolikrát i zraní. Málokdy se podaří páření zpozorovat. Asi o měsíc později začne samice hrabat a hledat nejvhodnější místo pro své potomky,v tu chvíli dáme do terária krabici(kladiště) s vermikulitem nebo vlhkou rašelinou.Pokud samice naklade vejce(10 - 20 ks )musíme je co nejdříve přemístit do inkubátoru, ale musíme být opatrní abychom nezměnily jejich polohu. Inkubace trvá 60-70 dnů. Při inkubaci udržujeme vyžší vlhkost a teplotu okolo 28°C.Pokud začne nějaké vejce plesnivět musíme ho co nejdříve vyhodit, aby nezlikvidovalo celou líheň.Vylíhnutá mláďata měří asi 9 cm a nemusí se první 3 dny krmit - trávý svůj žloutkový váček. Potom krmíme malými cvrčky, švábi a dalším hmyzem.
Potrava se skládá ze 70% z živočišného původu a zbytek z rostlinného a to zejména u mladých agam. Občas můžeme podat červa, švába, u větších agam i myší, nebo potkaní holátko. Z rostlinné složky čínské zelí, pampelišky, okurky, rajčata a podobně. Stravu je vhodné občas obohatit přípravkem Roboran H. Při krmení červy a holátky je potřeba dávat pozor na přejídání a případnou obezitu agam.
Agamy voustaté žijí cca. 10 – 15 let., ale jsou to zábavní a klidní společníci, kteří si dobře zvyknou na lidský kontakt a stanou se tak rychle domácími miláčky.
Náhledy fotografií ze složky Kuba
Komentáře
Přehled komentářů
Nejlepší písek pro agamy je ten co se dává do dětských pískovišť, je cenově dostupnější a agamkám nijak neuškodí.
Písek pro agamy
(Lidule, 20. 7. 2014 21:33)