Jdi na obsah Jdi na menu
 


Osmáci

25. 2. 2009

Osmák degu (octodon degus)

Délka těla: přibližně 15 cm bez ocásku a 20 – 25 cm s ocáskem

Délka ocásku: 7,5 – 13 cm

Délka uší: 2,4 – 3,4 cm

Váha: 170 – 300g (samičky méně)

Tělesná teplota: 37,9°C Počet chromozomů: 58

Délka života: v zajetí 5 let i více, ale v přírodě málokdy víc než rok (především kvůli dravcům)

Doba březosti: 87 – 93 dní

Počet mláďat : 3 – 9 (může jich být až 12) Doba odstavu mláďat: v 6. – 8- týdnu věku

Zubní vzorec: 1013 1013

Biologické zařazení:

 Kmen: Obratlovci (Chordata)

 Třída: Savci (Mammalia)

 Řád: Hlodavci (Rodentia)

 Podřád: Morčatovci (Caviomorpha)

 Nadčeleď: Octodontoidea

 Čeleď: osmákovití (Octodontidae)

 Rod: Osmák (Octodon)

 Druh: Osmák degu (Octodon degus)

Jak vlastně vzniklo jméno osmáka?

Jméno osmák je odvozeno z tvaru žvýkacích ploch jeho stoliček. Mají tvar osmičky.

Vzhled osmáka Jedná se o hnědočerného hlodavce, občas se vyskytuje i v bílé barvě, s dlouhým ocáskem. Ten tvoří až dvě třetiny délky těla a na konci je opatřený štětičkou chlupů. Nikdy svého osmáka za něj nikdy nechytejte. Mohl by konec ocásku pustit. Kdyby se vám někdy něco podobného povedlo, zůstane mu tam místo štětičky bílá ocasní kost, která se pokryje krví. Ale nelekejte se, bude to krvácet jen chviličku. A nakonec zmizí i kost. Osmák si jí sám ukouše.

Osmák je veliký asi jako menší morče. Je podobný pískomilovi nebo činčile, se kterou je rodově příbuzný. Chováním se podobá veverce, proto se osmákům občas říká chilská veverka. Srst je hnědočerná, na bříšku krémová a okolo očí jsou světlejší kroužky. Hlavním poznávacím znakem osmáka jsou poměrně velké uši a dlouhé vousy. Na předních končetinách má osmák pouze 4 prsty a na zadních 5. Všechny jsou opatřeny drápky, o které se nemusíte starat, protože osmáci si je sami okusují. Zadní nohy jsou delší než přední. Zuby osmáků mají nažloutlou, někdy i oranžovou barvu. Zežloutnou jim několik týdnů po narození. Je to kvůli jejich stravě.

Živí se totiž čerstvými rostlinami a chlorofyl po reakci se slinami způsobuje toto zabarvení. Chov osmáka a odchov mláďat Osmáci žijí v početných koloniích, které mají ustálenou hierarchii a neradi do své skupiny přijímají nové jedince. Proto se ještě před koupí musíme rozhodnout, zda chceme pár nebo pouze dvě samičky nebo samečky. To záleží na tom, zda chceme mít odchovávat mladé nebo ne. V chovné skupině je vhodné mít jednoho samice a několik samiček. Nikdy se samičkami nenechávejte více samců, mohlo by to skončit smrtí jednoho z nich. Osmáky chováme v teráriu nebo v kleci. Terárium je ale ta méně vhodná alternativa chovu těchto hlodavců.

Březost osmáků trvá okolo 3 měsíců. Samičku po porodu neoddělujeme. Osmáci strašně těžko snášejí samotu. Po 6 týdnech bychom ale měli oddělit mladé, aby si navykli na život bez matky. Mláďata osmáků jsou hned po narození osrstěná, vidí, slyší a mají plně vyvinuté zuby. Prvních 3 – 5 dní svého života tráví v úkrytu. Proto je nutné, aby osmáci měli k dispozici budku.

Výživa Osmáci jsou býložravci, proto je hlavní složkou jejich potravy rostlinná strava. Pouze občas při hledání potravy v přírodě pozřou nějakého toho brouka. Ve volné přírodě se osmáci živí cibulemi rostlin, hlízami a travními porosty. Osmákům škodí potrava, kde se větší míře vyskytují cukry, karbohydráty a tuky. Tyto složky obsahuje například kukuřice, obiloviny, piškoty a sladké ovoce (především sušené). Krmiva s obsahem těchto živin můžeme podávat pouze jako pamlsek jednou za čas. Osmákům nejvíce škodí přejídání a nedostatek pohybu. To by mohlo vést k šedému zákalu a cukrovce, která je pro ně smrtelná. Základem je, aby osmáci měli dostatek sena. Tím si vystýlají pelíšek a zároveň ho používají jako potravu. Na jaře a v létě je dobré dávat osmákům trávu, listy pampelišek a zelené rostliny. Ani v tomto období však nesmíme zapomínat na seno. Ze zeleniny je pro osmáky nejvhodnější mrkev, krmná řepa a sladké brambory. Nikdy jim nesmíme dávat brambory, které jíme my, protože ty jsou pro ně jedovaté. Je třeba jednou až dvakrát týdně podávat osmákům větvičky k ohryzu. Nejlepší jsou větvičky z ovocných stromů, ale mohou to být i další nejedovaté druhy. Někteří osmáci dokonce přijímají i jehličnany. Jako hlavní složku potravy byste měli osmákům dávat granule pro činčily nebo morčata. Existují i granule přímo pro osmáky, ale ty se málokde prodávají a hlavně většina chovatelů je nedoporučuje.